
KEMET
Product No:
R75PI239050H3J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.513
0.513
10
0.36005
3.6005
50
0.27246
13.623
100
0.23731
23.731
500
0.175788
87.894
1000
0.149416
149.416
2500
0.140619
351.5475
5000
0.131832
659.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75H |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.039 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm) |
| Base Product Number | R75PI |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.437" (11.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 28.6 mOhms |