
KEMET
Product No:
R75PI31004030J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.931
0.931
10
0.73245
7.3245
50
0.63517
31.7585
100
0.54967
54.967
500
0.415283
207.6415
1000
0.366434
366.434
2500
0.342
855
5000
0.329792
1648.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm) |
| Base Product Number | R75PI |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.535" (13.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |