
KEMET
Product No:
R75PI315050H3J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.54625
5.4625
50
0.43738
21.869
100
0.37487
37.487
500
0.296799
148.3995
1000
0.249926
249.926
2500
0.234308
585.77
5000
0.21869
1093.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75H |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.15 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm) |
| Base Product Number | R75PI |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.575" (14.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 10.6 mOhms |