
KEMET
Product No:
R75PR410050L3J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9925
2.9925
10
2.4111
24.111
50
2.07366
103.683
100
1.880715
188.0715
500
1.398514
699.257
1000
1.30206
1302.06
2500
1.253838
3134.595
5000
1.229728
6148.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.260" L x 0.945" W (32.00mm x 24.00mm) |
| Base Product Number | R75PR |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.594" (15.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 8 mOhms |