
KEMET
Product No:
R75PW4470JE30K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 630VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.358
5.358
10
4.82505
48.2505
50
4.18171
209.0855
100
3.645625
364.5625
500
3.002266
1501.133
1000
2.787832
2787.832
2500
2.734214
6835.535
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm) |
| Base Product Number | R75PW |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |