
KEMET
Product No:
R75QN31004000J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.083
1.083
10
0.85595
8.5595
50
0.74195
37.0975
100
0.64201
64.201
500
0.485108
242.554
1000
0.428032
428.032
2500
0.399494
998.735
5000
0.385225
1926.125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm) |
| Base Product Number | R75QN |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.634" (16.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |