
KEMET
Product No:
R75RI21004030J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 1.25KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7125
0.7125
10
0.5225
5.225
50
0.41781
20.8905
100
0.358055
35.8055
500
0.28348
141.74
1000
0.238726
238.726
2500
0.223801
559.5025
5000
0.208886
1044.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 10000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm) |
| Base Product Number | R75RI |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | 1250V (1.25kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.437" (11.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |