
KEMET
Product No:
R75RI239050H3J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.039UF 5% 1.25KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2065
1.2065
10
0.9519
9.519
50
0.82517
41.2585
100
0.714115
71.4115
500
0.539581
269.7905
1000
0.476102
476.102
2500
0.444362
1110.905
5000
0.428498
2142.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75H |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.039 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm) |
| Base Product Number | R75RI |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | 1250V (1.25kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.634" (16.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 20.4 mOhms |