
KEMET
Product No:
R75RR318050H4J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.18UF 5% 1.25KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.337
2.337
10
1.8905
18.905
40
1.649675
65.987
336
1.23729
415.72944
672
1.099824
739.081728
1008
0.96234
970.03872
2688
0.92797
2494.38336
5040
0.893598
4503.73392
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75H |
| Package | Tray |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.18 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm) |
| Base Product Number | R75RR |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | 1250V (1.25kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.791" (20.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6.2 mOhms |