
KEMET
Product No:
R75RR322050L4J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 1.25KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5745
2.5745
10
2.0786
20.786
50
1.81412
90.706
100
1.587355
158.7355
500
1.209426
604.713
1000
1.058252
1058.252
2500
1.020452
2551.13
5000
0.982661
4913.305
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.22 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.260" L x 0.945" W (32.00mm x 24.00mm) |
| Base Product Number | R75RR |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | 1250V (1.25kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.594" (15.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 5.1 mOhms |