
KEMET
Product No:
R75RR327050H4J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.27UF 5% 1.25KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2395
3.2395
10
2.6201
26.201
40
2.286888
91.47552
288
1.715178
493.971264
576
1.524598
878.168448
1152
1.334028
1536.800256
2592
1.286386
3334.312512
5184
1.238743
6421.643712
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75H |
| Package | Tray |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.27 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm) |
| Base Product Number | R75RR |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | 1250V (1.25kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.988" (25.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 10 mOhms |