
KEMET
Product No:
R75RW339050L3J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.39UF 5% 1.25KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.149
5.149
10
4.6303
46.303
50
4.01261
200.6305
100
3.498185
349.8185
500
2.880837
1440.4185
1000
2.675067
2675.067
2500
2.623624
6559.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.39 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm) |
| Base Product Number | R75RW |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | 1250V (1.25kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.594" (15.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 8.2 mOhms |