
KEMET
Product No:
R75TI2120AA30J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.012UF 5% 1.6KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.874
0.874
10
0.66215
6.6215
50
0.55005
27.5025
100
0.473575
47.3575
500
0.366662
183.331
1000
0.315742
315.742
2500
0.295364
738.41
5000
0.280088
1400.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.012 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm) |
| Base Product Number | R75TI |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 650V |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.535" (13.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |