
KEMET
Product No:
R75TW382050H3J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.82UF 5% 1.6KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.289
6.289
10
5.5879
55.879
40
4.889175
195.567
84
4.470092
375.487728
504
3.841448
1936.089792
1008
3.562063
3590.559504
2436
3.492219
8507.045484
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75H |
| Package | Tray |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.82 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm) |
| Base Product Number | R75TW |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 650V |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.579" (40.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.9 mOhms |