
KEMET
Product No:
R75UN13305030J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.646
0.646
10
0.47405
4.7405
50
0.37905
18.9525
100
0.3249
32.49
500
0.257241
128.6205
1000
0.216619
216.619
2500
0.203082
507.705
5000
0.189544
947.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 3300 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm) |
| Base Product Number | R75UN |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 700V |
| Voltage Rating - DC | 2000V (2kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.594" (15.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 241.1 mOhms |