
KEMET
Product No:
R76IN4100SE30J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.881
1.881
10
1.52285
15.2285
50
1.32943
66.4715
100
1.163275
116.3275
500
0.886274
443.137
1000
0.775485
775.485
2500
0.747792
1869.48
5000
0.72009
3600.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R76 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm) |
| Base Product Number | R76IN |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 180V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |