
KEMET
Product No:
R76IR415050H3J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2205
3.2205
10
2.59635
25.9635
40
2.232738
89.30952
288
1.66154
478.52352
576
1.505778
867.328128
1152
1.401924
1615.016448
2592
1.350007
3499.218144
5184
1.324044
6863.844096
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R76 |
| Package | Tray |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1.5 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm) |
| Base Product Number | R76IR |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 180V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Height - Seated (Max) | 0.870" (22.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.5 mOhms |