
KEMET
Product No:
R76MD1470SE30J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.56335
5.6335
50
0.46835
23.4175
100
0.40337
40.337
500
0.312265
156.1325
1000
0.268888
268.888
2500
0.251541
628.8525
5000
0.238536
1192.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R76 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 4700 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm) |
| Base Product Number | R76MD |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 0.319" (8.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |