
KEMET
Product No:
R76MF22204030J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.779
0.779
10
0.59375
5.9375
50
0.49305
24.6525
100
0.424555
42.4555
500
0.328662
164.331
1000
0.283014
283.014
2500
0.264765
661.9125
5000
0.251066
1255.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R76 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.022 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) |
| Base Product Number | R76MF |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 0.358" (9.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |