
KEMET
Product No:
R76MI31005050J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FILM, RADIAL, PULSE, DOUBLE META
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6745
0.6745
10
0.4788
4.788
50
0.36233
18.1165
100
0.315495
31.5495
500
0.233738
116.869
1000
0.198674
198.674
2500
0.186988
467.47
5000
0.175304
876.52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R76 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 0.476" (12.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 11 mOhms |