
KEMET
Product No:
R76MR42204030J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.7525
3.7525
10
3.3801
33.801
40
2.929088
117.16352
112
2.553552
285.997824
448
2.102939
942.116672
1008
1.952734
1968.355872
2464
1.915172
4718.983808
4928
1.877618
9252.901504
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R76 |
| Package | Tray |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm) |
| Base Product Number | R76MR |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 1.461" (37.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |