
KEMET
Product No:
R76PD1100SE00J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1000PF 5% 630VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8075
0.8075
10
0.59375
5.9375
50
0.475
23.75
100
0.40717
40.717
500
0.322316
161.158
1000
0.271424
271.424
2500
0.254458
636.145
5000
0.2375
1187.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R76 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm) |
| Base Product Number | R76PD |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.319" (8.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |