
KEMET
Product No:
R76PF21005050J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FILM, RADIAL, PULSE, DOUBLE META
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4845
0.4845
10
0.34105
3.4105
50
0.25821
12.9105
100
0.224865
22.4865
500
0.166573
83.2865
1000
0.141588
141.588
2500
0.133256
333.14
5000
0.124925
624.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R76 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 10000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 400V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.358" (9.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 64 mOhms |