
KEMET
Product No:
R76PI31005050J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FILM, RADIAL, PULSE, DOUBLE META
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.912
0.912
10
0.69255
6.9255
50
0.5757
28.785
100
0.49571
49.571
500
0.383762
191.881
1000
0.330458
330.458
2500
0.30914
772.85
5000
0.293151
1465.755
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R76 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 400V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.575" (14.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 11 mOhms |