
KEMET
Product No:
R76PI3100SE30J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9855
1.9855
10
1.60645
16.0645
50
1.40239
70.1195
100
1.227115
122.7115
500
0.934933
467.4665
1000
0.818074
818.074
2500
0.788852
1972.13
5000
0.759639
3798.195
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R76 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm) |
| Base Product Number | R76PI |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 400V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.634" (16.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |