
KEMET
Product No:
R76QR31004040J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8785
2.8785
10
2.32655
23.2655
40
2.03015
81.206
408
1.522612
621.225696
816
1.268848
1035.379968
1224
1.184251
1449.523224
2448
1.141957
2795.510736
5304
1.099663
5832.612552
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R76 |
| Package | Tray |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.260" L x 0.354" W (32.00mm x 9.00mm) |
| Base Product Number | R76QR |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.673" (17.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |