
KEMET
Product No:
R76TF16805050J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FILM, RADIAL, PULSE, DOUBLE META
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1495
1.1495
10
0.90535
9.0535
50
0.78489
39.2445
100
0.679155
67.9155
500
0.513152
256.576
1000
0.452789
452.789
2500
0.422598
1056.495
5000
0.407512
2037.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R76 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 6800 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 650V |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.476" (12.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 93.6 mOhms |