
KEMET
Product No:
R76UI0150SE40J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 150PF 5% 2KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8075
0.8075
10
0.5966
5.966
50
0.47709
23.8545
100
0.408975
40.8975
500
0.323779
161.8895
1000
0.27265
272.65
2500
0.255607
639.0175
5000
0.238574
1192.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R76 |
| Package | Bag |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 150 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm) |
| Base Product Number | R76UI |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 700V |
| Voltage Rating - DC | 2000V (2kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.398" (10.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 4.244 Ohms |