
KEMET
Product No:
R79GC3220Z340J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 160VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.273
1.273
10
1.00795
10.0795
50
0.87362
43.681
100
0.75601
75.601
500
0.571235
285.6175
1000
0.504022
504.022
2500
0.470421
1176.0525
5000
0.453625
2268.125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R79 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.22 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm) |
| Base Product Number | R79GC |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 70V |
| Voltage Rating - DC | 160V |
| Height - Seated (Max) | 0.516" (13.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |