
KEMET
Product No:
R79IC2330AA45J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.475
0.475
10
0.33345
3.3345
50
0.25232
12.616
100
0.21964
21.964
500
0.162735
81.3675
1000
0.13832
138.32
2500
0.130188
325.47
5000
0.122046
610.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R79 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.033 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) |
| Base Product Number | R79IC |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 160V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Height - Seated (Max) | 0.299" (7.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |