
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7F100GEG2DNP#AA0
Manufacturer:
Package:
40-HWQFN (6x6)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
16BIT MCU RL78/G23 128K 40HWQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9665
1.9665
10
1.79455
17.9455
25
1.7461
43.6525
50
1.73698
86.849
100
1.55268
155.268
250
1.548234
387.0585
450
1.524836
686.1762
950
1.460112
1387.1064
4900
1.359412
6661.1188
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 32MHz |
| Series | RL78/G23 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 33 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 9x10b, 8x12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 40-HWQFN (6x6) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |