
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7F100GJG2DFA#AA0
Manufacturer:
Package:
52-LQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 52LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0115
3.0115
10
2.70655
27.0655
25
2.55816
63.954
160
2.217186
354.74976
320
2.10348
673.1136
480
1.88745
905.976
960
1.59182
1528.1472
2400
1.516029
3638.4696
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 32MHz |
| Series | RL78 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 44 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 52-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 12x8/10b/12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | External |
| Base Product Number | R7F100G |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 52-LQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |