
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA2E1A52DNE#AA0
Manufacturer:
Package:
48-HWQFN (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48HWQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.413
2.413
10
2.1679
21.679
25
2.04478
51.1195
80
1.742186
139.37488
416
1.6359
680.5344
832
1.431412
1190.934784
1248
1.186028
1480.162944
2496
1.104232
2756.163072
4992
1.0906
5444.2752
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RA2E1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, TRNG, WDT |
| Connectivity | I²C, SmartCard, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 37 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M23 |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 13x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Base Product Number | R7FA2E1 |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-HWQFN (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |