
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA2E1A53CFJ#AA0
Manufacturer:
Package:
32-LQFP (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.375
2.375
10
2.13465
21.3465
25
2.014
50.35
80
1.715938
137.27504
250
1.6112
402.8
500
1.4098
704.9
1000
1.16812
1168.12
2500
1.08756
2718.9
5000
1.064
5320
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RA2E1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, TRNG, WDT |
| Connectivity | I²C, SmartCard, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 23 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M23 |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 10x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Base Product Number | R7FA2E1 |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 32-LQFP (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |