
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA2E1A53CNH#AA0
Manufacturer:
Package:
32-HWQFN (5x5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32HWQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.356
2.356
10
2.1147
21.147
25
1.995
49.875
80
1.699788
135.98304
230
1.596
367.08
490
1.3965
684.285
980
1.1571
1133.958
2450
1.0773
2639.385
4900
1.064
5213.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RA2E1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, TRNG, WDT |
| Connectivity | I²C, SmartCard, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 23 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M23 |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 10x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Base Product Number | R7FA2E1 |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 32-HWQFN (5x5) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |