
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA2E1A72DFK#AA0
Manufacturer:
Package:
64-LQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7645
2.7645
10
2.4852
24.852
25
2.34422
58.6055
90
1.997214
179.74926
270
1.8753
506.331
450
1.640878
738.3951
990
1.359592
1345.99608
2430
1.265828
3075.96204
4950
1.2502
6188.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RA2E1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, TRNG, WDT |
| Connectivity | I²C, SmartCard, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 53 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M23 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 13x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Base Product Number | R7FA2E1 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |