
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA2E1A92DNH#AA0
Manufacturer:
Package:
32-HWQFN (5x5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32HWQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5935
2.5935
10
2.32655
23.2655
25
2.1945
54.8625
80
1.869724
149.57792
230
1.7556
403.788
490
1.53615
752.7135
980
1.27281
1247.3538
2450
1.18503
2903.3235
4900
1.1704
5734.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RA2E1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, TRNG, WDT |
| Connectivity | I²C, SmartCard, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 23 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M23 |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 10x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Base Product Number | R7FA2E1 |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 32-HWQFN (5x5) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |