
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA2E2A32DNK#AA1
Manufacturer:
Package:
24-HWQFN (4x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU ARM 16KB FLASH 24HWQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.786
1.786
10
1.60075
16.0075
25
1.5105
37.7625
100
1.286965
128.6965
250
1.2084
302.1
450
1.05735
475.8075
950
0.87609
832.2855
2400
0.81567
1957.608
4900
0.798
3910.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RA2E2 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 20 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M23 |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x12b SAR |
| Oscillator Type | External |
| Base Product Number | R7FA2E2 |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-HWQFN (4x4) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |