
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA2E2A34CNJ#AA1
Manufacturer:
Package:
20-HWQFN (4x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU ARM 16KB FLASH 20HWQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.957
1.957
10
1.7613
17.613
25
1.66136
41.534
100
1.415595
141.5595
250
1.32924
332.31
450
1.163094
523.3923
950
0.963699
915.51405
2400
0.897237
2153.3688
4900
0.8778
4301.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RA2E2 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 16 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M23 |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 7x12b SAR |
| Oscillator Type | External |
| Base Product Number | R7FA2E2 |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-HWQFN (4x4) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |