
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA2E2A72DBY#HC1
Manufacturer:
Package:
16-WLCSP (1.84x1.87)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 16WLCSP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9285
1.9285
10
1.7347
17.347
25
1.63628
40.907
100
1.39422
139.422
250
1.3091
327.275
500
1.145472
572.736
1000
0.949098
949.098
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RA2E2 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 12 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M23 |
| Package / Case | 16-UFBGA, WLCSP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 4x12b SAR |
| Oscillator Type | External |
| Base Product Number | R7FA2E2 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-WLCSP (1.84x1.87) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |