
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA2L1A92DFM#AA0
Manufacturer:
Package:
64-LFQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.515
3.515
10
3.1578
31.578
25
2.9849
74.6225
160
2.58703
413.9248
320
2.454354
785.39328
480
2.20228
1057.0944
960
1.857345
1783.0512
2400
1.7689
4245.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RA2L1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI, SmartCard, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 53 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M23 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 13x12b SAR; D/A 1x12b |
| Oscillator Type | External |
| Base Product Number | R7FA2L1 |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LFQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |