
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA4M1AB3CFM#AA0
Manufacturer:
Package:
64-LFQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.1655
6.1655
10
5.5366
55.366
25
5.23374
130.8435
160
4.536012
725.76192
320
4.303414
1377.09248
480
3.861436
1853.48928
960
3.256638
3126.37248
2400
3.093808
7425.1392
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RA4M1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 49 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 18x14b SAR; D/A 1x8b, 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA4M1 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LFQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |