
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA4M1AB3CFP#AA0
Manufacturer:
Package:
100-LFQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6405
6.6405
10
5.9679
59.679
25
5.64186
141.0465
90
4.889441
440.04969
270
4.638746
1252.46142
450
4.16233
1873.0485
990
3.510402
3475.29798
2430
3.33488
8103.7584
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RA4M1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 81 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 25x14b SAR; D/A 1x8b, 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA4M1 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 100-LFQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |