
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA4M1AB3CNB#AC0
Manufacturer:
Package:
64-HWQFN (8x8)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64HWQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.1085
6.1085
10
5.48435
54.8435
25
5.18434
129.6085
80
4.493262
359.46096
260
4.26283
1108.3358
520
3.825014
1989.00728
1040
3.225915
3354.9516
2600
3.0723
7987.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RA4M1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 49 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 64-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 18x14b SAR; D/A 2x8b, 1x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA4M1 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-HWQFN (8x8) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |