
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA4M1AB3CNF#AA0
Manufacturer:
Package:
40-HWQFN (6x6)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MCU RA4 ARM CM4 48MHZ 256K/32K Q
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.5505
4.5505
10
4.1249
41.249
25
4.03522
100.8805
40
4.013275
160.531
80
3.598362
287.86896
230
3.585262
824.61026
490
3.454257
1692.58593
980
3.28396
3218.2808
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RA4M1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 28 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 11x14b SAR; D/A 2x8b, 1x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 40-HWQFN (6x6) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |