
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA4M2AB3CFM#AA0
Manufacturer:
Package:
64-LFQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 254KB FLASH 64LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.282
5.282
10
4.7481
47.481
25
4.48856
112.214
160
3.89025
622.44
320
3.69075
1181.04
480
3.3117
1589.616
960
2.793
2681.28
2400
2.66
6384
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 100MHz |
| Series | RA4M2 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, QSPI, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 44 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 9x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA4M2 |
| Program Memory Size | 254KB (254K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LFQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |