
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA4M2AB3CFP#AA0
Manufacturer:
Package:
100-LFQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 254KB FLSH 100LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.08
6.08
10
5.4606
54.606
25
5.16192
129.048
90
4.473759
402.63831
270
4.244353
1145.97531
450
3.808446
1713.8007
990
3.21195
3179.8305
2430
3.059
7433.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 100MHz |
| Series | RA4M2 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, QSPI, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 78 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 13x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA4M2 |
| Program Memory Size | 254KB (254K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 100-LFQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |