
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA4M3AD3CFB#AA0
Manufacturer:
Package:
144-LFQFP (20x20)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 384KB FLSH 144LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.7355
6.7355
10
6.0838
60.838
60
5.800862
348.05172
120
5.0369
604.428
240
4.810524
1154.52576
480
4.386055
2105.3064
960
3.820112
3667.30752
2400
3.737348
8969.6352
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 100MHz |
| Series | RA4M3 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, QSPI, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 110 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 22x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA4M3 |
| Program Memory Size | 384KB (384K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 144-LFQFP (20x20) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |