
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA4M3AE3CFM#AA0
Manufacturer:
Package:
64-LFQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 64LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.524
7.524
10
6.7982
67.982
25
6.48204
162.051
160
5.628332
900.53312
320
5.375366
1720.11712
480
4.901069
2352.51312
960
4.268673
4097.92608
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 100MHz |
| Series | RA4M3 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, QSPI, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 42 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 11x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA4M3 |
| Program Memory Size | 768KB (768K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LFQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |