
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R7FA4M3AF3CFP#AA0
Manufacturer:
Package:
100-LFQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MCU RA4 ARM CM33 100MHZ 1MB/256K
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.5595
8.5595
10
7.7292
77.292
25
7.36972
184.243
100
6.399105
639.9105
250
6.111464
1527.866
450
5.572234
2507.5053
950
4.853236
4610.5742
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 100MHz |
| Series | RA4M3 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, QSPI, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 76 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 20x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R7FA4M3 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 100-LFQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |